Potřebuji vyřídit
Nejčastější žádosti od občanů
Městský úřad
Úřední deska, nařízení a další tiskopisy
Kultura a volný čas
Zpříjemněte si chvíle ve městě nebo okolí
Občan a město
Vše co se týká města a vás
Městské koupaliště
Poplatky, otevírací doba a veškeré informace o koupališti

Návštěva Pěveckého sdružení pražských učitelek

 
Na pozvání měst Velké Opatovice a Jevíčko jsme mohli u nás již počtvrté přivítat pražský pěvecký sbor učitelek pod vedením dirigenta Ivana Zelenky.
Členové a členky pěveckého sdružení přijeli již ve čtvrtek 7.5.2009. Po přivítání představiteli města byli pozváni na setkání a večeři do zámeckého sálu. Ubytování byli ve zdejší Střední odborné škole do nedělního rána
10. května.
Seznamme se s historií sboru. Je nejstarším samostatným ženským sborem u nás. Vznikl výnosem Císařského královského místodržitelství v království Českém dne 17.12.1912 a pracuje nepřetržitě až dodnes. Koncertuje nejen doma, ale i v zahraničí, získal mnoho světových ocenění.
Zdejší ředitelka Základní umělecké školy Marcela Ladecká byla také členkou tohoto sboru. Jejím prostřednictvím se uskutečnila první návštěva u nás ve Velkých Opatovicích a to 7. října 2000 a koncertem v kostele sv. Jiří. Druhý koncert byl vánoční 21.12.2002 a třetí se uskutečnil 18.12.2004. Všechna vystoupení byla oboustranně přijata s velkým ohlasem.
V pátek 8. května 2009 pěvecké sdružení bylo hosty města Jevíčka. Prohlédli si významné památky a vystoupili na městskou věž. Odtud si mohli prohlédnout nejen město, ale i celé okolí Malé Hané. Večer je čekalo první koncertní vystoupení ve zdejší bývalé synagoze. Na programu byly písně Petra Ebena, Vadima Petrova a dirigenta Ivana Zelenky. Závěr patřil Bohuslavu Martinů a jeho Otvírání studánek, kde verše Miloslava Bureše recitoval pražský herec Ernesto Čekan. Dalšími hosty sboru byli Jakub Kaniak – baryton, Kateřina Vávrová – soprán, Lenka Šmídová-Farkačová –alt. Dalšími to byli učitelé ZUŠ V. Opatovice a Jevíčko – Ludmila Barvíková a Ivana Svojanovská – klavír, Barbora Křivinková a Eva Kolísková – housle, Ladislava Širůčková-Krejčířová – viola a Petr Prosser – percussions.
Po koncertě se všichni sešli v hotelu Morava na večeři a posezení, kde byli přivítáni starosty obou měst – Ing. Romanem Müllerem a Mgr. Jiřím Bělehrádkem. Setkání bylo velmi srdečné a milé.
Sobotní ráno je přivítalo opět sluníčkem a připraveným programem. Hosté zavítali do Borotína a prohlédli si arboretum. Hlavně paní učitelky neodolaly a zakoupily si pro potěšení kytičky a skalničky. Dále je čekala prohlídka Moravského kartografického centra, muzea, kostela, Základní školy Velké Opatovice a večer další koncert na malé scéně stálého kina u nás, ve Velkých Opatovicích.
Všichni, kdo si přišli poslechnout vystoupení PSPU, byli nadšeni. Koncert byl opět velmi krásný, jedna písnička následovala druhou a všechny byly pohlazením na duši. Také účinkující byli odměněni dlouhým potleskem.
Naši hudebníci obou ZUŠ se předvedli jako profesionálové. Byla radost je poslouchat a dostalo se jim velkého poděkování i od samotného dirigenta.
Po skončení koncertu byli všichni účinkující pozvání do zámeckého sálu na občerstvení. Pan starosta s ředitelem Služeb Města Mgr. Milanem Vykydalem předali hostům upomínkové dárky. Poslední večer proběhl v přátelské atmosféře. Hosté byli velmi spokojeni se zdařilou návštěvou, koncertními vystoupeními a přátelským přijetím. Malá Haná se jim moc a moc líbila a rádi by se k nám zase vrátili.
 Marie Pospíšilová

Obrázky a fotografie

P1010040 P1010041 P1010042 P1010058
P1010061

Kontaktujte nás

Telefonovat můžete na
+420 516 477 321
E-maily čteme ve schránce
mesto@velkeopatovice.cz

Odběr novinek

Odebírej novinky a akce pořádanými Městem Velké Opatovice.

Doporučujeme

Počasí