Vše co se týká města a vás
Městské koupaliště
Poplatky, otevírací doba a veškeré informace o koupališti

Ohlédnutí za Závodem míru nejmladších

Ve stínu juniorského Závodu míru se jel neméně prestižní etapový Závod míru nejmladších v Jevíčku. Už 41. ročník mezinárodního závodu kategorie kadetů.

Závod míru nejmladších, jinak také GP Matoušek, je pro kadety mimořádně těžký závod s mezinárodní konkurencí. Loni zde zvítězil Karel Vacek, český reprezentant, který letos už zazářil na Závodu míru juniorů. Ale ani letos se jméno Vacek a česká cyklistika neztratila. Karla Vacka nahradil jeho mladší bratr Mathias, který v celkovém pořadí obsadil druhé místo.

V prologu na 1,6 kilometru byl nejlepší Slovák Andrej Zelina, který porazil Slovince Marka Jeretinu a Dána Williama Blume Levyho. Nejlepším Čechem byl sedmý Pavel Bittner z Cyklo Kaňkovský.

V následující etapě se Slovinec Marko Jeretina už podíval na nejvyšší stupeň. V 80 kilometrů dlouhé etapě porazil Dána Frederika Wandahla a Slováka Marka Bugára. V čase vítěze dojelo jen šest závodníků a mezi nimi i pátý Pavel Bittner a Jakub Bouček, který byl šestý. Na sedmém místě skončil Mathias Vacek, už se ztrátou sedmi vteřin. Jeretina se po etapě dostal do průběžného vedení, na třetí místo poskočil Bittner s odstupem 11 vteřin.

Třetí etapa byla pouze 22 kilometrů dlouhá a vyhrál ji další Slovinec Jan Bevc. Čechům se také dařilo, druhý skončil Pavel Bittner a třetí Luboš Komínek z pražské Dukly. Průběžné vedení udržel Jeretina, ale Bittner se díky bonifikaci posunul už na druhé místo.

Náročná čtvrtá etapa ale vše změnila. V kopcích byl mimořádně silný Mathias Vacek. Jenže nejlepší byl nakonec Dán Frederik Wandahl, který Vacka porazil o dvě vteřiny a oblékl se do dresu lídra průběžného pořadí. Vacek před závěrečnou časovkou ztrácel na Wandahla 24 vteřiny, třetí místo držel Pavel Bittner s odstupem 40 vteřin. Jeretina se v kopcích propadl na 16. místo.

Časovka měřila 15,5 kilometru a dominovali jí dánští závodníci. Vyhrál Wiliam Blume Levy s výrazným náskokem 31 vteřiny před Wandahlem, kterému to ale vůbec nemuselo vadit, protože si zajistil celkové vítězství. Vacek byl opět vynikající, zajel třetí nejlepší čas s odstupem 39 vteřin a celkově skončil druhý a získal bílý dres pro nejlepšího kadeta prvním rokem. Časovka bohužel nevyšla Pavlu Bittnerovi, který se celkově propadl na páté místo, za třetího Levyho a čtvrtého Němce Kena Noffze.

Frederik Wandahl vyhrál i bodovací soutěž, Vacek obsadil třetí místo. A Wandahl získal i puntíkatý dres nejlepšího vrchaře, i v této soutěži byl Mathias Vacek třetí. Dánský tým Roskilde vyhrál i soutěž týmů. Druhá skončila česká Kooperativa.